а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поотуѓи

(се) поотуѓат
Вид збор: Глагол, свршен
Се отуѓи малку, донекаде од некого.
Англиски: become estranged
Примери:
Тој се поотуѓил малку од другарите.
Изведенки
поотуѓува несв.
(се) поотуѓуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК