а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поотцеди

поотцедат
Вид збор: Глагол, свршен
Отцеди малку, во помала мера.
Англиски: squeeze
Примери:
Поотцеди малку лимон во супата.
Изведенки
поотцедува несв.
поотцедуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК