а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооформи

пооформат
Вид збор: Глагол, свршен
Оформи, обликува нешто во мала или поголема мера.
Англиски: form
Примери:
Остана да го пооформи текстот о да го даде за печатење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК