а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поохрабри

поохрабрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Охрабри малку, донекаде.
Англиски: encourage Албански: trimëroj
Примери:
Таа го поохрабри пред испитот.
2. (се поохрабри) Се охрабри малку, донекаде.
Англиски: encourage Албански: trimëroj
Примери:
Момчето се поохрабри и и се обрати на девојката.
Изведенки
поохрабрува несв.
(се) поохрабруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК