а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооцрта

пооцртат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оцрта малку или уште малку.
Англиски: draw Албански: vizatoj pak
Примери:
Таа ги пооцрта очите со сина сенка.
2. (се пооцрта) Се оцрта малку, донекаде.
Англиски: draw Албански: vizatoj
Примери:
Преку таа постапка се пооцрта неговиот карактер.
Изведенки
пооцртува несв.
(се) пооцртуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК