а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попадика

мн. попадики
Вид збор: Именка, женски род
1. Сопруга, жена на поп.
Албански: priftëneshë
Употреба: Религија
2. Вид лековито растение.
Латински: Tanacetum parthenium Англиски: Feverfew Албански: krizantemë
Употреба: Ботаника
3. Општ назив за камилица.
Латински: Matricaria chamomilla Англиски: camomile Албански: kamomile
Употреба: Ботаника
4. Вид речна риба.
Латински: Vimba melanops Англиски: Macedonian vimba Албански: lloj peshku lumi
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК