а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попадија

мн. попадии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32682
Сопруга, жена на поп.
Употреба: Религија
Изрази
И попадијата има кусури.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК