а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попази

попазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Причува малку, кратко време.
Англиски: guard
Примери:
Таа мораше да ги попази децата во дворот.
2. Внимава на нешто кратко време.
Англиски: watch
Примери:
Попази на млеково да не прекипе.
3. (се попази) Се чува малку, кратко време.
Англиски: watch
Употреба: Ретко