а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попален

попалениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30693
Што е изгорен, обгорен од оган.
Англиски: scorched, burned
Примери:
попалени плевни
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК