а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попасе

попасат; попаси, попасете; попасов, попасоа; попасол, попасле; (ќе) попасев, (ќе) попасеа; (ќе) попасел; попасен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20103
1. За добиток - помине кратко време во пасење.
Англиски: graze Албански: kullot pak
Употреба: Земјоделство
Примери:
Кравите си попасле малку тревичка.
2. Изведе добиток на пасење малку, кратко време.
Англиски: graze Албански: kullot pak
Употреба: Земјоделство
Примери:
Излегол да ги попасе овците.
Изведенки
1. попасува несв.
попасуваат
2. попасување ср.
глаг. им.