а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попегла

попеглаат
Вид збор: Глагол, свршен
Пегла малку, кратко време.
Англиски: mangle, iron
Изведенки
попеглува несв.
попеглуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК