а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попере

поперат
Вид збор: Глагол, свршен
Пере кратко време.
Англиски: wash
Примери:
Ги попра алиштата и се измори.
Изведенки
поперува несв.
поперуваат