а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попипа

попипаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пипа нешто малку, површно.
Англиски: finger
Примери:
За да не го разбуди, внимателно му ја попипа косата.
2. (се попипа) Се пипа малку, површно.
Англиски: touch
Употреба: Народна поезија
Примери:
Тој се попипа по џебовите и виде дека му го нема клучот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК