а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попише

попишат; попиши, попишете; попишав, попишаа; попишал; попишан; (ќе)попишев, (ќе) попишеа; (ќе) попишел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54917
1. Пише малку, кратко време.
Англиски: write Албански: shkruaj pak
Употреба: Ретко
Примери:
Седни да попишеш малку, па ќе си играш во дворот.
2. Направи, изврши попис на нешто.
Англиски: count Албански: evidentoj, regjistroj
Примери:
Комисијата го попиша населението.
Изведенки
1. попишува несв.
попишуваат
2. попишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК