а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплава

мн. поплави
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6851
1. Излевање вода (од река, од езеро) и плавење на околните пониски места.
Англиски: flooding Албански: vërshim
Примери:
Реката го поплави полето.
Си направил поплава во дворот.
2. Голема количина од нешто, мноштво.
Англиски: deluge Албански: rrebesh, përmbytje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој го нападна со поплава од зборови.
Молејќи сѐ уште повеќе ја гледаа поплавата на стравот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК