а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплавен

поплавениот
Вид збор: Придавка
1. Зафатени од поплава.
Англиски: flooded, inundated
Примери:
поплавени краишта.
2. Што се однесува на поплава.
Употреба: Поетски збор
Примери:
поплавна река
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК