а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попладневен

попладневни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9120
Што се случува попладне; што се однесува на попладне.
Англиски: afternoons
Примери:
Попладневно сонце.
Поладневен одмор.
Попладневна прошетка.
Во попладневните часови најчесто читав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК