а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попладне

мн. попладниња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4070
Времето од пладне до вечер.
Англиски: afternoon Албански: pasdite
Примери:
Групата е дел од протестниот собир кој попладнето собра околу 2.000 лица.
Беше ведро, летно попладне исполнето со сонце и создадено за прошетка.
Таа ги поминуваше попладнињата опрена на прозорецот.
Изведенки
попладне прил.
Во текот на попладнето.
Пример: Се договоривме попладне да дојде кај мене.