а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплати

поплатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18157
1. Обложи со постава.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Палтото му беше поплатено со шарена постава.
2. За магла - падне, се спушти.
Употреба: Народна поезија
Примери:
Темна магла поплатила.
Изведенки
1. поплатува несв.
поплатуваат
2. поплатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК