а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплеска

поплескаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Плеска малку, некое време.
Англиски: slap
Примери:
Го поплеска малку по лицето за да го разбуди.
Публиката поплеска со рацете и претставата заврши.
2. Истенчи нешто малку со удирање.
Англиски: slap
Примери:
Тестото го поплеска со рацете на масата.
3. Дрдори, пљампа малку, некое време.
Англиски: blab
Употреба: Преносно значење
4. (се поплеска) Се плеска малку, некое време.
Англиски: slap
Примери:
Се поплеска по лицето со лута ракија.