а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поползи

поползат
Вид збор: Глагол, свршен
Ползи малку, некое време.
Англиски: crawl
Примери:
Оградата беше ниска и тој мораше да поползи за да не го видат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК