а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попоткастри

попоткастрат
Вид збор: Глагол, свршен
Поткастри малку или уште малку.
Англиски: prune
Употреба: Ретко
Примери:
Тој ја попоткастри живата ограда.
Изведенки
попоткаструва несв.
попоткаструваат