а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попоткове

се попотковат; попоткови се, попотковете се, се попотковав, се попотковаа, се попотковал, попоткован, (ќе) се попотковев, (ќе) се попотковеа, (ќе) се ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ги прошири малку своите знаења, се подготви уште малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК