а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попотпре

се попотпрат; попотпри се, попотпретете се, се попотпрев, се попотпреа, се попотпрел, попотпрен
Вид збор: Глагол, свршен
Се потпре малку, донекаде.
Англиски: support
Употреба: Ретко