а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поправен

поправни
Вид збор: Придавка
Ранг: 11600
1. (глаг. прид.) поправи
Англиски: corrective
2. Што служи за поправање.
Англиски: correctional
Примери:
поправен дом
поправен испит