а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попраши

попрашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие, потури со прав; крене прав.
Англиски: dust
Употреба: Ретко
2. Праши малку, некое време.
Англиски: dust
3. За земја, насад - помине некое време во прашење.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Отиде на лозје да попраши.
Изведенки
попрашува несв.
попрашуваат