а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрелиста

попрелистаат
Вид збор: Глагол, свршен
Прелиста малку, површно.
Примери:
Тој попрелиста уште некоја страница од книгата и ја затвори.
Изведенки
попрелистува несв.
попрелистуваат