а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попремали

попремалат; попремали, попремалете, попремалев, попремалеа, попремалел, попремален
Вид збор: Глагол, свршен
Премали малку.
Примери:
Нозете му попремалеа од долгото одење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи