а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попремости

попремостат
Вид збор: Глагол, свршен
Премости, преброди нешто (тешкотии, проблеми) до определен степен.
Англиски: bridge
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие ги попремостија сите недоразбирања.
Изведенки
попремостува несв.
попремостуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК