а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попреора

попреораат
Вид збор: Глагол, свршен
Преора малку.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тој ја попреора нивата.
Изведенки
попреорува несв.
попреоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи