а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрета

попретаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За кокошка - копа, гребе малку, некое време.
Англиски: scrape
Примери:
Кокошките попретаа по буништето.
2. За човек, животно - прави брзи движења со телото, прета малку, некое време.
Англиски: twitch
Примери:
Животното се исплаши, попрета малку и се смири.
3. Се противи малку, некое време.
Англиски: resist
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ќе попрета малку, но потоа ќе се согласи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК