а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попретегне

попретегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. попрестегне
2. Извлече малку.
3. Покаже малку поголема сила, натежне малку.
Примери:
Неговото мислење попретегна, иако сите не се согласуваа.
Изведенки
попретегнува несв.
попретегнуваат