а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попржи

попржат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пржи уште малку, кратко време.
Англиски: fry, roast
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа ги попржи уште малку рибите и ги стави во чинијата.
2. (се попржи) Се пржи малку, кратко време.
Англиски: fry, roast
Примери:
Уште малку нека се попржи месото.
3. (се попржи) Се мачи малку, некое време.
Англиски: toil
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нека се попржи уште малку во таа ситуација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК