а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприврзе

поприврзат; поприврзи, поприврзете, поприврзав, поприврзаа, поприврзал, поприврзан, (ќе) поприврзев, (ќе) поприврзеа, (ќе) поприврзел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36101
1. Приврзе малку, уште малку некого или нешто за нешто друго.
Англиски: tie
Примери:
Тој го поприврза коњот за дрвото.
2. Натера, принуди некого да биде постојано на едно место.
Англиски: tie
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сега болеста го поприврза за постела.
3. Приврзе некого малку повеќе кон себе.
Англиски: bind
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со тие зборови таа го поприврза кон себе.
4. (се поприврзе) Стане верен, близок на некого или на нешто.
Изведенки
поприврзува несв.
(се) поприврзуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК