а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попристегне

попристегнат; попристегни, попристегнете, попристегнав, попристегнаа, попристегнал, попристегнат, (ќе) попристегнев, (ќе) попристегнеа, (ќе) попристег ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пристегне, затегне уште малку, во доволна мера.
Примери:
Тој го попристегна вентилот на цевката.
2. (се попристегне) Се пристегне, се затегне уште малку, во доволна мера.
Изведенки
попристегнува несв.
(се) попристегнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК