а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попритисне

попритиснат; попритисни, попритиснете, попритиснав, попритиснаа, попритиснал, попритиснат, (ќе) попритиснев, (ќе) попритиснеа, (ќе) попритиснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38342
1. Притисне малку посилно.
Англиски: press
Примери:
Мораше да го попритисне копчето за да проработи машината.
2. Изврши мал притисок врз некого за да дојде до саканата цел.
Англиски: pressure
Употреба: Преносно значење
Примери:
Треба да го попритисне за да ја реши што побргу молбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК