а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попроветри

попроветрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Проветри малку, донекаде просторија и сл.
Англиски: ventilate
Примери:
Излези да ја попроветрам собава.
2. Изнесе малку на воздух.
Англиски: air
Примери:
Утрото таа ја попроветри постелнината.
3. Одмори малку.
Англиски: rest
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Попроветри го мозокот.
4. (се попроветри) Се проветри малку, донекаде.
Англиски: ventilate
Примери:
Собата се попроветри.
5. (се попроветри) Се одмори, се освежи малку, донекаде.
Англиски: rest
Примери:
Излези, попроветри се малку.
Изведенки
попроветрува несв.
(се) попроветруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК