а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попроси

попросат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Проси малку, некое време.
Англиски: beg
Примери:
Попроси пред вратата и си замина.
2. Побара за жена.
Англиски: propose
Употреба: Народна поезија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК