а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрска

попрскаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16689
1. Прска малку со вода, течност нешто одозгора.
Англиски: sprinkle Албански: spërkat, stërpikë
Примери:
Таа го попрска дворот со цревото.
2. За дожд - врне со слаб интензитет; слабо врне.
Англиски: sprinkle Албански: spërkat, vesoj
Примери:
Вечерта попрска некоја капка и толку.
3. (се попрска) Се фали малку, во помала мера.
Англиски: brag Албански: lavdërohem pak
Употреба: Разговорно
Изведенки
попрскува несв.
(се) попрскуваат