а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попски

попскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13404
1. Што му припаѓа на поп.
Примери:
Попски син.
2. Што се однесува, што е својствен на поп.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Попско училиште.
Попска служба.
Попска професија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК