а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попство

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 49078
1. Поповска служба.
Албански: shërbim prifti
Употреба: Црковен термин
2. Поповска професија.
Англиски: priesthood Албански: profesion prifti, priftëri
Употреба: Црковен термин
3. свештенство
Англиски: clergy Албански: klerik, priftësi
Употреба: Религија