а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попува

Види и: поп (м.)
попуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 28530
1. Врши свештеничка должност.
Албански: predikim
Употреба: Црковен термин
Примери:
Тој попуваше во нивните села.
2. Дава совети за сѐ, натрапливо поучува.
Англиски: preach Албански: predikoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Постојано за нешто им попуваше, а тие молчеа.
Изведенки
попување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК