а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попука

попукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25714
1. Пука малку, некое време.
Албански: kërsas, gjuaj pak
Примери:
Попукаа пушки и потоа се стивна.
2. Испука на многу места, добие многу пукнатини.
Англиски: crack Албански: pëlcas, kërsas
3. Намерно нервира, лути некого некое време.
Англиски: anger Албански: nevrikos, hidhëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе те попука и ќе те остави.