а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

популаризатор

мн. популаризатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41663
Тој што популаризира.
Примери:
Тој претставува значаен популаризатор на македонското музичко творештво.
Изведенки
1. популаризаторка ж.
мн. популаризаторки
2. популаризаторски прид.
популаризаторскиот
Пример: популаризаторска улога, популаризаторски карактер