а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

популаризира

популаризираат; популаризирајќи; популаризиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 23356
1. Изложи, излага во популарна форма.
Англиски: spread Албански: popullarizoj
Примери:
Во тој период се јавуваат книги што ги популаризираат научните вистини.
2. Направи, прави некого или нешто широко познат.
Англиски: popularize Албански: popullarizoj
Примери:
Таа композиција го полуларизира низ светот.
Изведенки
популаризирање ср.
глаг. им.