а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

популарен

популарни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2390
1. Што е лесно разбирлив, што е едноставен по својата содржина.
Англиски: popular
Примери:
Популарен јазичен стил.
Таа се наоѓа не ретко и во популарните јазични рубрики на печатот.
2. Што е општопознат, што ужива големи симпатии кај поширок круг луѓе.
Англиски: popular
Примери:
Популарна песна.
Популарна личност.
Изведенки
популарност ж.