а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

популација

(едн.) популацијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7960
Население, социјален слој, група луѓе како предмент на проучување.
Англиски: population
Примери:
Анкетното испитување ја опфаќа постарата популација.
Една табла крај патот ја покажува популацијата на селаните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК