а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

популизам

(едн.) популизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21823
1. Опортунистичка, демагошка политика со влијание врз населението преку привидна наклонетост кон сфаќањата, барањата и духовните потреби на широките народни слоеви.
Англиски: populism Албански: populizëm
Употреба: Политика
2. Литературен правец што го прикажува народниот живот, неговите проблеми и суштина.
Албански: populizëm
Употреба: Литература
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК