а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попули

(се) популат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34312
Гледа, набљудува малку, некое време некого или нешто.
Англиски: watch
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се попули, попули и си замина.
Изведенки
популува несв.
(се) популуваат