а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попустливост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30266
1. Особина на тој што попушта, што е попустлив.
Англиски: pliability Албански: butësi
Примери:
Токму поради неговата благост и попустливост, сите му се обраќаа нему.
2. попуштање
Англиски: softness Албански: butësi
Примери:
Во војната нема прекумерна попустливост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК